Kardiomiopatia przerostowa (HCM) kotów jest wrodzoną chorobą mięśnia sercowego w następstwie, której dochodzi do pogrubienia ścian lewej komory. Pogrubienie to występuje dośrodkowo ,dodatkowo dochodzi też do zwłóknienia mięśnia sercowego lewej komory. To z kolei prowadzi do usztywnienia ścian komory, uniemożliwiającego prawidłowy rozkurcz i odpowiednie napełnianie krwią komory podczas fazy rozkurczu.
Rasy predysponowane to : Maine Coon, brytyjski krótkowłosy, szkocki zwisłouchy, amerykański krótkowłosy, perski, turecki van, syberyjski, rex, bengalski, sfinks, a także w znacznym procencie u kotów ras mieszanych.
Wiek – wiek pojawienia się objawów zawiera się w przedziale od 6 miesięcy do 16 lat
- Objawy jakie prezentują chore koty to :
- szybsze męczenie się podczas zabawy
- przyśpieszony oddech w spoczynku
- nagły paraliż kończyn miednicznych, nagła kulawizna kończyn piersiowych
- wymioty
- powiększony obrys jamy brzusznej
- omdlenia ,zasłabnięcia
- letarg
- płyn w jamie opłucnej
- zmniejszona aktywność, osłabiony apetyt – te objawy są niespecyficzne
- nagła śmierć.
Istnieje wiele testów diagnostycznych, które mogą sugerować kardiomiopatię, ale badanie echokardiograficzne jest niezbędne do jej 100 % potwierdzenia i zróżnicowania poszczególnych jej rodzajów.
Diagnostyka przesiewowa echokardiograficzna kotów ras predysponowanych do kardiomiopatii przerostowej informuje nas o tym czy jest HCM i w jakim stopniu zaawansowania. Rasy te zawsze przed planowanym zabiegiem w znieczuleniu, powinny być przebadane kardiologicznie
Kardiomiopatia przerostowa nie jest chorobą wrodzoną. Może wystąpić na każdym etapie życia, dlatego tak ważne są częste wizyty u lekarza. Wczesne wykrycie choroby może wydłużyć życie o 2–4 lata. Choroby nie da się całkowicie wyleczyć. Nie możemy już cofnąć powstałych w sercu zmian.
Większość przypadków kardiomiopatii przerostowej ma podłoże genetyczne, dlatego tak ważne jest świadome wybieranie zwierząt do rozrodu!