Które zabezpieczenie na kleszcze wybrać ? Przegląd produktów i rozwiązań.

Każdy z nas wie jak niebezpieczne są kleszcze dla nas samych i dla naszych czworonożnych przyjacieli
Przyjmuje się że szczyt aktywności kleszczy przypada na maj- czerwiec i wrzesień-październik ,nie mniej jednak o profilaktykę dbać trzeba cały rok .
Przybliżamy Państwu produkty obecne na rynku .

Krople na skórę 
Niewątpliwie najłatwiejsza opcja do aplikacji .W zależności od firmy krople działają od 2 do 4 tygodni .Należy pamiętać że na 2 dni przed i po aplikacji nie wolno kąpać pupila. Jeśli używamy kropli po raz pierwszy trzeba zwrócić uwagę jak nasz pupil na nie reaguje ,czy nie wystąpi reakcja alergiczna.

Obroże 
Mają właściwości kleszczobójcze oraz odstraszające. Musimy pamiętać że zaczynają działać dopiero po 48 godzinach od założenia. Tyle bowiem czasu potrzeba, aby substancje przeniknęły do warstwy lipidowej skóry psa. Bardzo ważne jest aby regularnie sprawdzać jak ściśle założona jest obroża – im bardziej się poluźni tym mniejsza będzie jej skuteczność. Obroża to produkt który zapewnia najdłuższe działanie bo nawet do 8 miesięcy. Przy zwierzęciu z obrożą należy unikać spania w jednym łóżku; jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci.

Tabletki 
Tabletki to opcja która sprawdza się jak do tej pory najlepiej. Zazwyczaj zaczynają działać po dniu od ich podania. Kiedy zwierzak spożywa taką tabletkę, wchłania się ona w jego przewodzie pokarmowym i dociera do krwioobiegu. Z tego względu, nawet gdy kleszcz wbija się w ciało psa lub kota, po kontakcie ze skórą natychmiast umiera. Na rynku mamy tabletki o krótszym działaniu – to jest 5 tygodni i o dłuższym – to jest 3 miesiące .Tabletki nie mają działania odstraszającego .