Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Najczęstszymi powodami, dla których koty przestają korzystać z kuwety, są choroby dróg moczowych lub inne problemy zdrowotne, kuweta która nie jest wystarczająco często czyszczona lub stres spowodowany zmianą w gospodarstwie domowym, np. nowym zwierzakiem lub członkiem rodziny.
Kot oddaje mocz poza kuwetą z jednego z dwóch ogólnych powodów: problemu medycznego lub problemu behawioralnego.

Problemy medyczne 
Jeśli Twój kot oddaje mocz poza kuwetą pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza weterynarii .Lekarz przeprowadzi pełne badanie kliniczne pacjenta ,zleci badanie moczu i wykona usg dróg moczowych na podstawie których będzie mógł określić gdzie leży problem .
Najczęstsze dolegliwości ze strony dróg moczowych które mogą objawiać się oddawaniem moczu poza kuwetą to :
kamienie pęcherza moczowego
idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego
choroby metaboliczne : przewlekła niewydolność nerek ,choroby wątroby cukrzyca
infekcje dróg moczowych 

W niektórych przypadkach niewłaściwe oddawanie moczu może pojawić się z powodu bólu lub dyskomfortu w innych częściach ciała : może to być problem z zębami ,stawami czy nawet jelitami. Dobrą praktyką jest podejście holistyczne do pacjenta z uwzględnieniem ogólnego badania krwi ,usg jamy brzusznej i ewentualnym przeglądem stomatologicznym.

Powody behawioralne

Jeśli nie zostanie znaleziona żadna medyczna przyczyna niewłaściwego oddawania moczu przez kota, ważne jest, aby ustalić, jakie czynniki powodują, że kot zachowuje się w ten sposób. Jeśli wykluczyłeś wszystko inne warto skonsultować się z behawiorystą .

Pamiętajmy również o takich czynnikach jak :
brudna kuweta : Koty przywiązują dużą wagę do swoich toalet. Kuweta może być po prostu zbyt brudna ,niewygodna w użyciu ,za mała albo stać w nieodpowiednim miejscu .Pamiętajmy o właściwej liczbie kuwet w stosunku do liczby kotów i o tym żeby wybierać raczej te otwarte.
stres :Twój kot może próbować powiedzieć Ci, że jest zestresowany w domu .Koty  są wrażliwe nawet na najmniejsze zmiany w otoczeniu, na które my często nawet nie zwracamy uwagi. Drobne  przestawienie mebli które zakłóca dzienny rytuał kocich spacerów ,hałasy dobiegające z ulicy a nawet ścięte za oknem drzewo na które kot lubił patrzeć.
zapach starego moczu :jeśli w Twoim domu pozostaną stare zapachy moczu, istnieje bardzo duża szansa, że Twój kot wraca w te okolice z powodu.