Jakie witaminy podawać psu ?

Witaminy na które warto zwrócić uwagę w diecie psa to przede wszystkim witaminy rozpuszczalne w tłuszczach : A,D,E i K i witaminy z grupy B.Witaminy odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu zwierząt wpływając na prawidłowy rozwój i metabolizm oraz wzmacniają odporność.

WITAMINY ADEK – rozpuszczalne w tłuszczach

  • Wit A – Wpływa pozytywnie na stan sierści i skóry oraz wzmacnia wzrok. Jej cennym źródłem jest wątróbka .Żeby wyrównać jej poziom można podawać ją psu ale nie częściej niż raz w tygodniu albo sięgnąć po gotowe suplementy.
  • Wit D – Wzmacnia mięśnie i stawy ,dlatego jej regularne przyjmowanie może uchronić Twojego zwierzaka przed bólem
  • Wit E – Jeden z najsilniejszych antyoksydantów ,który opóźnia procesy starzenia.Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego .
  • Wit K – Niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi i właściwej regulacji wielu procesów.

WITAMINY Z GRUPY B

Mowa tu głównie o witaminie B1 (tiamina ) i B 2 ( ryboflamina) wpływają na ogólny poziom energii i sprawność ,regulują przemianę materii i wspomagają pracę układu nerwowego .Szybkie męczenie się i apatia mogą sugerować niedobory powyższych witamin.

Zapotrzebowanie na witaminy nie jest takie samo u wszystkich psów.To ile witamin i substancji odżywczych potrzebuje dany pies zależy od pory roku ,rasy ,wieku ,jak i aktywności fizycznej .To dlatego decyzję o suplementacji powinno się podejmować po konsultacji z lekarzem weterynarii .