Problem ze stawami u psów

Ból stawów jest częstym schorzeniem dotykającym psy w każdym wieku, wpływającym na jakość ich życia i potencjalnie prowadzącym do dość poważnych schorzeń i urazów, jeśli nie jest kontrolowany. Problem może pojawić się w każdym wieku, ale znacznie częściej rozwija się u psów w wieku starszym – powyżej 7 roku życia i u ras dużych .

Podstawową przyczyną jest zniszczenie chrząstki, które z kolei prowadzi do zapalenia stawu, a ostatecznie jego zwyrodnienia. Nie bez znaczenia są również urazy oraz nadwaga, która nadmiernie obciąża stawy zwierzęcia.

Na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególnie uwagę ? Chore zwierzęta najczęściej przejawiają jeden lub kilka z poniższych objawów :

  • letarg
  • kulawizna
  • wylizywanie dystalnych odcinków kończyn
  • sztywność kończyn
  • problem ze wstawaniem

Jeżeli podejrzewasz, że Twój pies ma problemy ze stawami, musisz pamiętać o tym, by natychmiast zabrać go do lekarza weterynarii. Konieczne będzie wykonanie badania RTG oraz badanie kliniczne zwierzaka. Na tej podstawie lekarz będzie mógł ocenić, czy zwierzę cierpi na zwyrodnienie stawów, czy może jest jakaś inna przyczyna jego problemów. Warto w tym miejscu zauważyć, że ta choroba ma charakter postępujący, a zmiany zwyrodnieniowe są nieodwracalne. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby jak najszybciej zdiagnozować schorzenie i zahamować jego rozwój poprzez uzupełnienie diety o glikozaminoglikany czy kwasy tłuszczowe Omega 3. Bardzo ważna jest również redukcja masy ciała i regularne ćwiczenia.